یک شنبه, 26 آذر, 1396  
به zaghanvs.ir خوش آمديد
  پورتال احسان , انسانیت , نیکوکاری [8]
  پورتال فروشگاهی زاغانوس [459]
 CD و DVD آموزشی
 لباس و پوشاک مردانه
 عینک آفتابی , طبی
 لوازم منزل
 لوازم آرایشی و بهداشتی
 کلاهای دیجیتال و لوازم جانبی
 محصولات کاربردی و جانبی
 سایر لوازم شخصی
 لوازم ورزشی و هواداری
 کیف ، کفش و کمربند
 لوازم کودک , اسباب بازی
 زیورآلات
 ساعت مچی شیک و مدرن
 لوازم جانبی خودرو
 دکوراسیون و تزئینات
 لباس و پوشاک زنانه
 لوازم آشپزخانه
  پورتال علمی , آموزشی , دانستنی ها [337]
 مد و اکسسوری
 کودک و تربیت , آموزش
 تاریخی , مذهبی
 دکوراسیون و چیدمان منزل
 نامزدی , عقد , بعد ازدواج
 سایر مطالب مفید
 انرژی مثبت و راهکار زندگی
  ماساژ ، ورزش ، فیتنس
 اشتغال و کارآفرینی
 دانستنی ها و عجایب
 تکنولوژی دیجیتال
 دانستنی های جنسی , زناشویی
 معرفی و دانلود کتاب
 خانه داری , هنر در خانه
 گردشگری و توریسم
 آرایش و زیبایی
 سرگرمی و داستان
 بارداری و زایمان
 آشپزی و شیرینی پزی
 طب ، سلامتی ، تغذیه
 هنر و رسانه
پشتیبانی آنلاین
کل بازديد ها : 220705
تعداد محصولات : 851
باسلام . به پورتال علمی , آموزشی , تجاری زاغانوس خوش آمدید.
پشتیبانی و مشاوره : 09372225967
آشنایی با انجمن اهدای عضو ایران و ثبت کارت اهدای عضو iranian society of organ donation

اهداف اصلی انجمن انسجام و ارتقای فعالیت فرهنگی اهدای عضو در جامعه، مددکاری خانواده های اهداکننده عضو ، آموزش تیم های اهدای عضو کشور، حمایت از پژوهش های مرتبط با اهدای عضو و نهایت کمک به سیستم درمانی کشور در حمایت اهدا و پیوند اعضا کشور است.
قيمت : 0 تومان | موضوع : پورتال احسان , انسانیت , نیکوکاری

آشنایی با انجمن اهدای عضو ایران و ثبت کار ت اهدای عضو
iranian society of organ donation


تاریخچه انجمن :
وقوع بیش از ۸۰۰۰-۵۰۰۰ مرگ مغزی در کشور در سال، علاوه بر اینکه به دلیل از دست رفتن زندگی این افراد موجب تأسف است، تأسف بزرگتری را به دنبال دارد و آن از دست رفتن اعضای قابل استفاده این عزیزان است. طبق آمار جهانی نیمی از موارد مرگ مغزی یعنی ۴۰۰۰-۲۵۰۰ مورد می توانند اهدای عضو نمایند در حالیکه سالانه فقط حدود یک چهارم موارد به اهدای عضو می رسند. طبق تجارب جهانی با توجه به ماهیت اهدای عضو، ارتقای این آمار علاوه بر تلاش سیستم درمانی کشور نیاز به همراهی انجمنی دارد که بتواند فارغ از سنگینی بدنه دولت با بر قراری ارتباط با مسئولین، هنرمندان و سازمان های مختلف مشک ت راه پر فراز و نشیب اهدای عضو را هموارتر سازد.

اهداف اصلی این انجمن انسجام و ارتقای فعالیت های فرهنگی اهدای عضو در جامعه، مددکاری خانواده های اهداکننده عضو ، آموزش تیم های اهدای عضو کشور، حمایت از پژوهش های مرتبط با اهدای عضو و در نهایت کمک به سیستم درمانی کشور در حمایت از اهدا و پیوند اعضا در ایران است؛ که تا کنون ۷۰ طرح فرهنگی را طراحی و اجرا نموده. از فعالیت های این انجمن می توان به برگزاری مراسم بزرگداشت پیوند اعضا (جشن نفس) نام برد. از دیگر فعالیت های مهم فرهنگی این انجمن، برگزاری سالانه ی جشنواره ی فرهنگی هنری نفس در کلیه ی رشته های فرهنگی، ادبی و هنری می باشد. از دیگر فعالیت های فرهنگی این مجموعه می توان طراحی نخستین سامانه ی ملی و صدور کارت اهدای عضو را نام برد.

همچنین با تشکیل کمیته های مختلف تخصصی از جمله کمیته های علمی، کمیته هنرهای تجسمی، کمیته انیمیشن، کمیته شعر و ادبیات، کمیته موسیقی و ... این انجمن از دانش و توان نیروهای متخصص هر رشته در راستای ارتقای اهدای عضو و پیوند اعضا در کشور استفاده می نماید. در کمیته های تخصصی این انجمن، هنرمندان بنام هر رشته با تشکیل جلسات بارش افکار و مباحثه، برنامه های تخصصی خود را در زمینه های مختلف به انجمن ارائه می نمایند و در صورت تصویب در شورای فرهنگی انجمن و تأمین بودجه های لازم، با کمک کمیته اجرایی انجمن به مرحله ی اجرا می رسانند. از دیگر فعالیت های این انجمن، آموزش منسجم و حرفه ای فراهم آوری اعضا به تیم های فراهم آوری کل کشور است که با برنامه ریزی منظم و با هماهنگی مرکز مدیریت پیوند اعضای وزارت بهداشت در حال اجرا می باشد. لازم به ذکر است که اثر این دوره های آموزشی بر تک تک استان هایی که از این دوره ها بهره برده اند با بالا رفتن حداقل ۳ برابری آمار اهدای عضو در آن استان ها بوده است. 

مددکاری خانواده های اهداکننده عضو از جمله مقوله هایی است که به دلیل اصرار این خانواده ها به حفظ تقدس عمل بزرگوارانه آنها در نجات جان بیماران با اهدای اعضای عزیزانشان و ترس از زیر سؤال رفتن این اجر با دریافت کمک از دیگران، از پیچیده ترین انواع حمایت از نیازمندان است و مددکاران حرفه ای این انجمن با ظرافت تمام به انجام آن مشغولند. درنهایت این انجمن درنظردارد تا با استفاده هرچه بیشتر ازهمراهی ارگانهای مختلف و هنرمندان و افراد صاحب نام کشور بیش از پیش در هموار ساختن این راه صعب و در عین حال مقدس کوشا باشد و با نظاره بیمارانی که با پیوند زندگی دوباره یافته اند و آرامشی که در قلب درون خانواده های مرگ مغزی ایجاد شده است مانند همیشه پرانرژی و فعال بکوشد.

هیات مدیره
اعضای هیات مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان عبارتند از:

۱- دکتر عل نوبخت حقیقی       رئیس هیات مدیره
۲- دکتر عباس زارع نژاد            نایب رئیس
۳- دکتر کتایون نجفی زاد          مدیرعامل
۴- دکتر امید قبادی                  دبیر
۵- دکتر محمد پیریایی              خزانه دار
۶- دکتر علی اصغر پور محمدی   عضو هیات مدیره
۷- دکتر منصور قمشه               عضو هیات مدیره
۸- مهندس اکبر تشکری نیا        عضو هیات مدیره
۹- آقای جواد نوروز بیگی            عضو هیات مدیره
۱۰- دکتر بهاالدین شریعت          بازرس
۱۱- دکتر سیدفضل اله شریعت پناهی بازرس علی البدل

هیات امنا
اعضای هیات امنا انجمن اهدای عضو ایرانیان عبارتند از:

۱- دکتر ایرج فاضل
۲- دکتر رضا ملک زاده
۳- دکتر سیدعلی ملک حسینی
۴- دکتر محمدحسین ماندگار
۵- دکتر مجید قاسمی
۶- دکتر سعید نمکی
۷- دکتر مسعود کنزی
۸- حجت الاسلام و المسلمین مصطفی مرسلی
 حاج سید سلیمان
۱۰- آقای ابراهیم عسگریان
۱۱- آقای عباس شاکری
۱۲- آقای مجید مجیدی
۱۳- دکتر علی نوبخت حقیقی
۱۴- دکتر کتایون نجفی زاده
۱۵- دکتر علی اصغر پورمحمدی
۱۶- دکتر امید قبادی
۱۷- مهندس اکبر تشکری نیا
۱۸- دکتر منصور قمشه
۱۹- دکتر بهاالدین شریعت
۲۰- دکتر عباس زارع نژاد
۲۱-آقای جواد نوروز بیگی

هیات موسس
اعضای هیات موسس انجمن اهدای عضو ایرانیان عبارتند از:

۱-دکتر ایرج فاضل
۲- دکتر علی نوبخت حقیقی
۳- دکتر رضا ملک زاده
۴- دکتر سیدعلی ملک حسینی
۵- دکتر کتایون نجفی زاده
۶- دکتر محمدحسین ماندگار
۷- دکتر امید قبادی
۸- دکتر عباس زارع نژاد
۹- حجت الاسلام و المسلمین مصطفی مرسلی
 
اهدای عضو چیست؟


انتقال اعضای یک فرد به فرد دیگر برای نجات زندگی یا بهبود کیفیت زندگی وی را اهدای عضو می گویند. اهدای عضو می تواند از افراد زنده (در مورد کلیه و یا اهدای قسمتی از کبد یا ریه بزرگسالان به فرزندانشان) یا از افراد مرگ مغزی و یا از افراد مرگ قلبی در شرایط خاص و با تجهیزات و تمهیدات ویژه انجام شود.

چه اعضاء و بافت هایی قابل اهدا می باشد؟
اعضای قابل اهدا : قلب ، ريه ها ، کبد ، روده ها ، لوزالمعده و کليه ها می باشد. علاوه بر این اعضا، برخی از بافتهای بدن نیز قابل پیوند می باشند. با اهدای قرنيه می توان بينایی را به فردی که دچار صدمه شديد به چشم شده باز گرداند. تاندون و غضروف باعث باز سازی اعضای آسيب ديده مربوطه می شوند. پيوند استخوان می تواند مانع قطع عضو در سرطان استخوان شود. دريچه قلب برای کودکان با بيماری مادرزادی دريچه ای و بزرگسالان با دريچه آسيب ديده به کار می رود. پيوند پوست نجات بخش بيماران با سوختگی شديد می باشد. پیوند مغز استخوان تنها درمان ممکن در بعضی از سرطان های خون می باشد. برخلاف عضو، بافت می تواند تا 24 و یا حتی 48 ساعت بعد از مرگ فرد اهدای شود و حتی می توان آن را برای مدتهای طولانی ذخيره کرد.

خلاصه آنکه هر فرد مرگ مغزی میتواند با اهدای ارگانهای حیاتی خود جان 1تا8 نفر را از مرگ حتمی نجات داده و با اهدای بافت و نسوج خود 1 تا 53 نفر را از معلولیت رهایی بخشد.

آیا در صورت مرگ طبیعی نیز امکان اهدای عضو وجود دارد یا خیر؟
بله ؛ بعد از مرگ کامل به صورت طبیعی تا 48 ساعت نسوجی مانند قرنیه ، دریچه قلب ، استخوان و تاندون قابل اهدا می باشند.نکته : امروزه روشی به نام (Donation after Cardiac death)  ، DCD یا اهدای پس از مرگ قلبی نیز در برخی کشور ها رایج شده است که بر اساس این تکنیک می توان برخی ارگان های افراد مرگ قلبی را نیز با تکنیک های خاص و رعایت برخی محدودیت ها استفاده نمود.

آيا فرد زنده هم می تواند اهدا کننده باشد؟
بله، در بعضی شرايط میتواند اهدا کننده باشد. کليه يکی از معمولترين اعضای اهدایی افراد زنده می باشد، زيرا يک فرد سالم با يک کليه هم قادر است به زندگی طبيعی خود ادامه دهد. قسمتی از ريه والدین به کودک زیر 6 سال، قسمتی از کبد به افراد دیگر و در موارد نادر قسمتی از روده کوچک نيز قابل اهدا می باشد.

آيا اهدا کنندگان عضو از نظر بيماريهای خاص غربالگری خواهند شد؟
همه اهدا کنندگان عضو از نظر ایدز ، هپاتیت ، ویروس های مشابه و یک سری بدخیمی ها مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

آیا افراد مبتلا به بیماری دیابت و فشار خون و یا افراد مبتلا به بیماری های روماتیسمی مانند لوپوس و غیره می توانند اهدا کننده باشند؟
بله ، البته در صورت بروز حادثه برای این افراد و ایجاد مرگ مغزی سلامت تک تک اعضای بدن توسط تیم پزشکی به دقت بررسی می گردد و در صورت عدم وجود مشکل، اهدای اعضایی که عملکرد مناسبی دارند انجام می شود.

کدام بیماری های زمینه ای مانع اهدای عضو فرد خواهند شد؟
بیماری های عفونی مانند ایدز و اکثر بد خیمی ها مانع از اهدای عضو خواهند شد. البته همه این شرایط در زمان فوت شخص مجدداً ارزیابی می گردند.

آیا جسد اهدا کننده مرگ مغزی پس از اهدای عضو تغییر شکل میدهد؟
به جای اعضای برداشت شده پروتز گذاشته شده و جای عمل فقط به صورت یک خط از بالای جناغ سینه تا ناف که به صورت پلاستیک دوخته شده دیده میشود. جسد اهدا کننده پس از این ترمیم بسیار دقیق و ظریف به سرد خانه فرستاده می شود و روز بعد در هر نقطه ای از کشور که مد نظر خانواده باشد ، جهت خاکسپاری تحویل ایشان می گردد. هماهنگ کننده تیم پیوند در مراسم سوم یا هفتم بیمار با یک دسته گل و لوح تقدیر حضور می یابد ، لوح و گل را تقدیم خانواده اهدا کننده می کند و متن لوح تقدیر را برای عموم، قرائت می کند تا همگان متوجه شوند ، این حرکت ایثارگرانه ، اهدای عضو بوده است نه فروش آن . 

آیا در قبال عضو اهدا شده پولی به خانواده اهدا کننده داده می شود یا خیر؟
خیر ؛ عضو پیوندی به صورت رایگان و به عنوان هدیه به خانواده گیرنده اهدا می شود و گیرنده نیز پولی بابت عضو پیوندی پرداخت نمی کند و برای تضمین این امر شما می توانید در مراسم بزرگداشت پیوند اعضا (جشن نفس) که هر ساله برگزار می شود شرکت کرده و با خانواده های دهنده و گیرنده صحبت کرده و سوالات خویش را در این مورد از آن ها بپرسید.

آيا خانواده های  فرد اهدا کننده و فرد گیرنده عضو پیوندی یکدیگر را ملاقات خواهند کرد ؟
خیر، هويت طرفين به دلائلی که چند نمونه از آن در ذیل قید شده ، محرمانه خواهد ماند، البته تعدادی از خانواده ها تمايل خواهند داشت که از طريق نامه های بی نام و نشان (با همکاری مرکز اهدای عضو) با هم مکاتبه داشته باشند:

1. به ندرت دیده شده برخی از اعضای خانواده ی اهدا کننده، پس از مدتی از خانواده ی گیرنده ی عضو، در خواست مادی دارند.
2. گاهی اوقات بیمار پیوند شده ، پیوند را رد می کند و زنده نمی ماند و چون بیمار گیرنده در حکم فرزند جدید خانواده ی اهدا کننده می باشد ، مثل این است که  گویی این خانواده، دو بار فرزندشان را از دست داده اند.
3. گاهی اوقات خانواده ی اهدا کننده توقع دارند که گیرنده نیز از نظر شرعیات و شیوه ی زندگی ، کاملاً مانند زنده یاد فرد مرگ مغزی باشد ، که این برای گیرنده و خانواده اش مشکلاتی را ایجاد می کند .
4. بعضاً خانواده های اهدا کننده تمایل دارند به کرات ( برخی اوقات روزانه ) ، گیرنده را ملاقات کنند تا خاطرات عزیز از دست رفته شان را زنده کنند ، که این نیز باعث ایجاد مزاحمت و اختلال در روند زندگی گیرنده خواهد و چه زیباست لحظه ای که چندین انسان با اعضای یک انسان فوت شده ، جانی دوباره می یابند و زندگی خود را از سر می گیرند .

اهدای عضو در دین

اغلب فرقه‌ها و گروه‌های مذاهب اصلی، پیوند اعضاء را با شرایط خاص خود پذیرفته‌اند.

پیوند در دین مسیح :
اکثر شاخه‌های اصلی مذهب مسیحیت  با اهدای عضو و پیوند اعضا مخالفتی ندارند.

فرقه کاتولیک :
شاخه اصلی کاتولیک که تحت سرپرستی کلیسای واتیکان قرار دارد، از نظر اخلاقی، پیوند و اهدای عضو را جایز دانسته و آن را به‌عنوان یک عمل خیر تشویق می‌نماید. از دیدگاه کاتولیک‌ها فروش عضو نیز مانعی ندارد.

فرقه پروتستان :
این فرقه به‌دلیل گروه‌های متعددی که زیر چتر آن هستند، بیان کلی از دیدگاه‌های خود در مورد پیوند و اهدای عضو نداشته است، اما اغلب فرقه‌ها انجام پیوند و اهدای عضو را وابسته به تصمیم خود شخص می‌دانند هر چند برخی از فرقه‌ها نیز آن را تشویق می‌نمایند.

فرقه ارتدکس :
این فرقه مخالفتی با امر پیوند و دادن عضو ندارد. کلیسای ارتدکس اهدای عضو حتی برای انجام تجربیات و پژوهش‌های علمی را نیز ممنوع نمی‌داند.

پیوند در دین یهود :
اغلب فرق دین یهود، اهدای عضو را قابل قبول می‌دانند. فرقه‌های محافظه‌کار و طرفدار اصلاح یهود، مرگ مغزی را آسان‌تر از فرقه‌های ارتدکس و نیز Hasidic می‌پذیرند. در مذهب یهود که نجات جان انسان بر تمام قوانین و مقررات به جزء در سه مورد: قتل نفس، زنا و بت‌پرستی اولویت دارد؛ اهدای عضو برای نجات انسان‌ها، مجاز است ولی برای انجام تجربیات و پژوهش خیر. عمل پیوند باید با توجه کامل به مقام انسانی و احترام به فرد مرده صورت بگیرد. از نظر یهود دفن میت نباید به تأخیر بیفتد مگر حفظ حیات دیگری موقوف بر آن باشد. با توجه به این امر، اتوپسی و نیز پیوند عضو با شرایط خود مجاز می‌شود و مرگ مغزی نیز با معیارهای علمی مشخص، پذیرفته شده است.

پیوند در دین زرتشت :
زرتشتیان جهان که عمدتاً در کشور هند و ایران به‌سر می‌برند دارای دو گروه ارتدکس و لیبرال هستند. زرتشتی‌های ارتدکس که تزریق خون را یک آلودگی و لوث برای بدن می‌دانند در مورد پیوند نیز نظر مشابهی داشته و لذا تمایلی به دادن و گرفتن عضو ندارند.

پیوند در باور بودائی‌ها :
بودائی‌ها اعتقاد دارند که دادن عضو به وجدان و شعور فرد بستگی دارد و احساس همدردی و شفقتی که در این عمل وجود دارد ارزش بالائی برای آن ایجاد می‌کند. در دین بودا خواسته فرد اهمیت زیادی دارد. و بسیاری از خانواده‌ها تا مطمئن نباشند که فرد مورد علاقه آنها مایل به اهدای عضو بوده است، اجازه به دادن عضو نمی‌دهند.

پیوند در اسلام :
مذهب اسلام برای حفظ جان انسان‌ها ارزش ویژه‌ای قائل است و هر عملی را که درمان و حفظ جان انسان محسوب شود مورد قبول قرار می‌دهد. با این حساب اصل رضایت فرد دهنده یک اصل مهم در اسلام است. همچنین حفظ احترام میت یک شرط ضروری است. حضرت امام خمینی (ره) در سال ۱۳۴۳ ضمن بحث جالبی بعضی از ایرادهای اساسی که به پیوند گرفته شده را با استدلال فقهی پاسخ داده و عمل پیوند را از نظر اسلام مجاز و صحیح شمرده است. از سوی دیگر علمای اهل تسنن نیز در این زمینه اجماع قابل قبولی دارند. از جمله در سال ۱۹۸۲ انجمن علمای اهل سنت به مجاز بودن پیوند عضو فتوا دادند. فتواهای دیگری نیز در این زمینه صادر شده است. در کنفرانسی که سال ۱۹۸۹ تشکیل شد، بعضی از علمای اسلامی ضمن اشاره به احترام بدن انسان و تأکید بر اینکه نباید بدن انسان (مرده یا زنده) دچار آسیب شود، اشاره کرده‌اند که استفاده از بدن انسان در راهی که مورد رضایت خداوند است، مجاز دانسته شده است.

اهدای عضو در کشورهای دیگر


شفا آنلاین : 
مرگ اتفاق غم‌انگیزی است. به هر طریق و در هر سن و سالی که اتفاق بیفتد، این وابستگان هستند که بزرگترین ضربه را حس می‌کنند.جای کسی که سال‌ها کنارشان بوده، یکباره خالی می‌شود و چه احساس بدی است اگر این جای خالی، بدون پیش‌زمینه و در جوانی اتفاق بیفتد. در میان انواع مرگ، «مرگ مغزی» ناباورانه‌تر است. تصادف مهم‌ترین عاملی است که باعث می‌شود فرد دچار مرگ مغزی شود. همه اعضای بدن کار می‌کند اما مغز دچار مرگ شده و در این حالت فرد هرگز به زندگی برنمی‌گردد. در این بین اهدای عضو شاید عاقلانه‌ترین و البته انسانی‌ترین کاری باشد که خانواده بیمار مرگ مغزی می‌توانند انجام دهند. کاری که به زبان، ساده است اما در نهایت ممکن است نتیجه‌ای که مطلوب پزشکان و جامعه است، به همراه نداشته باشد.
این وضع البته تنها مختص ایران نیست. در کل دنیا و در بسیاری از کشورها (حتی کشورهای توسعه‌یافته) افراد به راحتی راضی به اهدای عضو نمی‌شوند. دکتر «تئودور ویندهورست»، جراحی در شهر بیله‌فلد و عضو کمیسیون اهدای اعضا در انجمن پزشکی آلمان، یکی از کسانی است که معتقد است وضع اهدای عضو در بسیاری از کشورها مناسب نیست. او می‌گوید مردم اصلاً مجبور نمی‌شوند درباره این موضوع فکر کنند و افراد عادی حتی تصوری مختصر هم از این مشکل ندارند. او معتقد است برای بهبود چنین وضعیتی باید زودتر دست به کار شد. گزارش پیش‌رو شرح مختصری از وضع اهدای عضو در دنیاست که «طرح نو» به آن پرداخته است.

اتریشی‌ها اجازه نمی‌گیرند
در سطح جهانی رقمی نزدیک به ۵٠‌درصد بیماران مرگ مغزی اعضای بدنشان اهدا می‌شود. اما راه و روش هر کشوری متفاوت است. در برخی کشورها مثل ایران و آلمان، فرد پیش از مرگ با گرفتن کارت اهدای عضو رضایت می‌دهد که در صورت مرگ مغزی، اعضای بدنش اهدا شود. یا اگر فرد کارت اهدای عضو نداشته باشد خانواده بیمار مرگ مغزی، رضایت می‌دهند تا اعضای بدن عزیزشان به دیگران زندگی ببخشد. اتفاقی که ساده نیست و خیلی از خانواده‌ها را دچار تردید می‌کند. قلب هنوز ضربان دارد اما پدر و مادر باید قبول کنند که مرگ فرزندشان حتمی است و می‌تواند قلب در سینه دیگری بتپد.

 همین دو راهی و تناقض است که بسیاری از خانواده‌ها را از اهدا منصرف می‌کند و درنهایت فرد مرگ مغزی شده با تمام اجزای بدن سالم خود و با جدا شدن دستگاه‌ها به خاک سپرده می‌شود. احتمالا برای همین تناقض و وضع احساسی است که بسیاری از کشورها اهدای عضو فرد مرگ مغزی شده را به عهده خانواده‌ها و فرد نگذاشته‌اند.

 در کشور اتریش فردی که نمی‌خواهد اعضای بدنش را اهدا کند، باید مخالفت خودش را پیش از مرگ اعلام کرده باشد. در غیراین‌صورت در صورت بروز مرگ مغزی حتماً اعضای قابل‌ پیوند او برداشته می‌شوند. البته این اقدام هم مخالفت‌های زیادی به همراه داشته است. بسیاری از افراد آن را نوعی اجبار می‌دانند و معتقدند پزشکان نباید درباره چنین موضوعی تا این حد خودسرانه عمل کنند. برای همین هم خیلی‌ها، به دلیل لجبازی با اجباری بودن چنین اتفاقی، پیش از مرگ رسما اعلام می‌کنند که نمی‌خواهند در صورت مرگ مغزی شدن اعضای بدنشان اهدا شود. بنابراین، آمار اهدای عضو در این کشور بسیار کم و نزدیک به ۱۵/۱ در هر یک‌میلیون نفر است.

لیست انتظار ١٢‌هزار نفره
آمار جهانی درباره اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی ٢٠ نفر در یک‌میلیون نفر است که این رقم در کشوری نظیر اسپانیا که بیشترین آمار اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی را داراست رقمی نزدیک به ٣/٣۴ نفر در یک‌میلیون است. 

این رقم در آلمان ۱۵/۸ نفر است و برزیل و لوکزامبورگ، به‌ترتیب، با ۹/۹ و ۶ نفر به ازای هر یک‌میلیون نفر در انتهای فهرست قرار دارند. سازمان جهانی پیوند اعضای اروپا مسئول تسهیل عمل اهدا و پیوند اعضاست که مقر آن در کشور آلمان قرار دارد. این سازمان مدام فهرستی جهانی از بیمارانِ در انتظار را براساس گزارش پزشکی‌شان به‌روز می‌کند و برای تشخیص فوریت نیاز هر بیمار به دریافت عضو پیوندی معیارهای پزشکی متعددی دارند.

 بنیاد پیوند اعضای آلمان (DSO) مراحل دریافت اعضا از اهداکنندگان را سازمان می‌دهد. ابتدا باید دو پزشک، که به‌هیچ‌وجه در کار پیوند اعضا دخالتی ندارند، به‌طور مستقل و جدا از هم مرگ مغزی بیمار اهداکننده را تأیید کنند. تازه در این زمان است که فرد مرده، اهداکننده محسوب می‌شود. کمیسیون اهدای اعضا در انجمن پزشکی آلمان همه‌ مراحل اهدا و پیوند را زیر نظر می‌گیرد. درحال حاضر ١٢‌هزار نفر در لیست انتظار قرار دارند. اما اهدای عضو همچنان یک امر مجهول برای خیلی‌ها به حساب می‌آید.

چین؛ تجارت عضو
مسأله اهدای اعضا البته تا همین جا پیش نرفته است. این روزها دیگر تنها مشکل فقدان آگاهی وجود ندارد. این‌که تعداد کمی از افراد راضی می‌شوند اعضای بدنشان پس از مرگ اهدا شود شاید یک مشکل بزرگ باشد اما درحال حاضر پدیده‌ای درحال شکل‌گیری است که «توریسم پیوند اعضا» نام دارد. به این ترتیب که بیماران متقاضی اعضای بدن از کشورهای ثروتمند با پرداخت مبالغی کلان، برای خرید و دستیابی به اعضای موردنیاز خود در کشورهای فقیر اقدام می‌کنند.
«رینیدات جیمنز»، وزیر بهداشت اسپانیا در اعتراض به روند توریسم پیوند اعضای بدن گفته است: «تجارت غیرقانونی اعضای بدن انسان را متوقف کنید و به توریسم تجارت اعضای بدن که همه کشورها به نحوی در این فعالیت سهیم هستند پایان دهید.»
بنا به گفته دکتر «لونوئل» مسئول هماهنگی سازمان بهداشت جهانی هم درحال حاضر جبهه مشترکی برای نبرد با این قبیل توریسم و فعالیت وابسته به تجارت اعضای بدن درحال شکل‌گیری است و ۵ کشور به‌عنوان بدترین کشورها از این نظر شناخته شده‌اند. این  ۵ کشور به گفته مقامات سازمان بهداشت جهانی کشور‌های چین، فیلیپین، پاکستان، مصر و کلمبیا هستند.

 نکته قابل توجه اینجاست که زمان انتظار برای پیوند عضو در چین تنها چند روز است درحالی‌که در دیگر کشورها باید چند ماه در نوبت بود تا بتوان عمل پیوند صورت گیرد. به همین دلیل در عرض  ٢سال بیش از ۴٠٠ نفر آمریکا را برای دریافت پیوند کبد ترک کرده‌اند که از این تعداد حدود ۴٠‌درصد آنها ساکنان ایالت‌های کالیفرنیا و نیویورک بوده و اکثر آنها نیز به کشور چین سفر کردند.

جنگ جهانی و بروز نخستین پیوندها
شاید شما هم کنجکاو باشید که بدانید پیوند اعضا از چه زمانی باب شد. جدا از افسانه‌هایی که در این رابطه وجود داشته، جنگ جهانی اول کمک زیادی به پیشرفت و موفقیت پیوند عضو کرد. مشهور‌ترین جراحی که در آن زمان پیوند عضو را انجام می‌داد،‌ هارولد گیلیس بود. بعد از وی دستیارش آرچیبالد مکیندو این روش را در جنگ جهانی دوم و با عنوان جراحی ترمیمی ادامه داد. 

در‌سال ۱۹۶۳، جیمز‌هاردی عمل پیوند ریه را از یک مرده به یک بیمار مبتلا به سرطان به خوبی انجام داد. بیمار ۱۸ روز زنده ماند، اما در اثر نارسایی کلیه از دنیا رفت. در آن سال‌ها، انجام پیوند قلب برای جراحان تبدیل به یک آرزوی بزرگ شده بود. تا این‌که در سوم دسامبر ۱۹۶۷، دکتر بارنارد در شهر کیپ تاون در آفریقای جنوبی، نخستین عمل موفق پیوند قلب را انجام داد.

 این بیمار با قلب پیوندی‌اش ۱۸ روز زنده ماند. پوشش خبری فوق‌العاده‌ای که رسانه‌ها در سراسر جهان درخصوص این عمل انجام دادند، پیوند قلب را در مرکز توجهات قرار داد و این نوع پیوند رونق یافت، به‌طوری که در حد فاصل سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۶۹ بیش از ١٠٠ عمل پیوند قلب انجام شد که البته بیشتر بیماران ظرف حداکثر ۶۰ روز از دنیا می‌رفتند. اما بیمار دومی که از سوی دکتر بارنارد عمل شده بود، توانست ۱۹ ماه زنده بماند.

 در‌سال ۱۹۷۰ داروی سیکلوسپورین به‌عنوان یک داروی کلیدی در این رابطه به دنیای پزشکی معرفی شد. ظهور داروی سیکلوسپورین در آن سال‌ها حکم یک معجزه را داشت و به این ترتیب، عمل پیوند به یک عمل نجات‌بخش تبدیل شد. در‌ سال ۱۹۸۱ نخستین پیوند قلب و ریه در بیمارستان دانشگاه استانفورد به خوبی انجام شد و سرپرست گروه، موفقیت این عمل را مدیون سیکلوسپورین دانست.
عمل پیوند اعضا همچنان ادامه دارد. در سال‌های اخیر پیوند صورت جزو موفقیت‌آمیز‌ترین و البته تازه‌ترین دستاوردهای پزشکی بوده است. در این میان مهم‌ترین چیزی که برای همه پزشکان اهمیت ویژه‌ای داشته این بوده که به مردم این باور را بدهند که جلوی مرگ را نمی‌توان گرفت و مرگ اتفاقی اجتناب‌ناپذیر است اما با اهدای عضو می‌توان مرگ بسیاری از افراد را به تعویق انداخت و به بیماران زندگی دوباره بخشید.

تاریخچه و اهمیت کارت اهدای عضو


کارت اهدای عضو یکی از بزرگترین نمادهای فرهنگی در زمینه ارتقای فرهنگ اهدای عضو می باشد. از زمان راه اندازی واحدهای فراهم آوری اعضای پیوندی در کشورمان، مراکز مختلفی شروع به ثبت نام و صدور کارت اهدای عضو نمودند. در روزها و ماه‌های اول تعداد ثبت نام به بیش از 100 نفر در ماه نمیرسید، اما با شروع تبلیغات فرهنگی و برگزاری جشن نفس، تعداد بیشتری از مردم نیک اندیش سرزمینمان با این امر مقدس آشنا شدند و تعداد افراد متقاضی کارت اهدای عضو به بیش از 500 نفر در روز رسید... 
تقاضای دریافت کارت اهدای عضو روز به روز بیشتر شد، به اندازه ای که مدت زمان دریافت کارت اهدای عضو برای هر فرد به بیش از 5ماه رسید. باتوجه به اینکه کارت اهدای عضو صرفاً نشان دهنده رضایت قلبی هر شخص برای اهدای اعضا در زمان مرگ میباشد و جنبه‌‌ی قانونی ندارد؛ لذا بر آن شدیم تا سامانه ای راه اندازی کنیم که مدت زمان دریافت کارت را به طرز چشمگیری کاهش دهد تا انتظار رسیدن این کارت، مردم ایثارگر میهن عزیزمان را آزرده خاطر نسازد. 
با توجه به مسائل فوق و همچنین پیرو تاکید مقام محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ابداع روشی برای ثبت نام و صدور آنی کارت اهدای عضو در دستور کار این وزارت قرار گرفت و نتیجه تمامی بررسی ها، سامانه ای است که پیش روی شما می باشد. در این سامانه کد ملی هر فرد به صورت آنلاین کنترل شده و در صورتیکه اطلاعات مطابق کارت ملی وارد شده باشد، کارت اهدای عضو صادر شده و متقاضی میتواند همان لحظه کارت خود را ذخیره و چاپ نماید. 
اطلاعات داوطلبین دریافت کارت بلافاصله وارد سامانه کشوری شده و در آن ذخیره می گردد. لازم به ذکر است این سامانه از طریق کلیه بیمارستانهای کشور قابل دسترسی بوده و امکان جستجوی نام افراد مرگ مغزی بستری در این بیمارستانها وجود دارد. امید است با راه اندازی این سامانه قدمی هرچند کوچک برای ارتقای فرهنگ مقدس اهدی عضو و نجات جان بیماران نیازمند به پیوند اعضا برداریم... 


لطفا به نکات زیر توجه داشته باشید:
1. عزیزانی که برای دریافت کارت اهدای عضو از طریق سامانه ehda.ir  یا سامانه های مشابه ثبت نام کرده اند، توجه داشته باشند که جهت پیگیری کارت خود لازم است به همان سامانه مراجعه کنند.
2. داوطلبانی که در سامانه های دیگر ثبت نام نموده و از طریق این سامانه ها و یا از طریق مراجعه به هر یک از  واحدهای فراهم آوری کشور یا ارگانهای دیگر کارت دریافت نموده اند همچنین می توانند برای ثبت اطلاعات خود در سامانه www.ehda.center نیز اقدام نمایند تا اطلاعات آنها در سامانه مرکزی نیز ثبت شده و از تمام کشور قابل دسترسی باشد. .
4. در صورتیکه علاوه بر ثبت اطلاعات تان در سامانه مرکزی اهدای عضو تمایل دارید کارت اهدای عضو را نیز دریافت نمائید، می توانید کارت خود را بلافاصله پس از تکمیل اطلاعات پرینت گرفته و کارت پرینت شده را پرس کرده و استفاده نمایید.
درصورتی که قبلاً در این سامانه ثبت نام کرده اید، جهت ویرایش اطلاعات شخصی و یا چاپ مجدد کارت خود برروی دکمه ورود به سامانه کلیک نمائید، در غیر اینصورت جهت ثبت نام و دریافت کارت اهدای عضو خود برروی دکمه ثبت نام کلیک کنید.

https://ehda.center/organ_donation_card


منابع درآمد انجمن :
درآمد انجمن از سازمانها ، نهادها و کمکهای مردمی تامین می گردد و در راستای نهادینه سازی فرهنگ اهدای عضو در جامعه و آموزش علمی و تخصصی تیم های مرتبط ( که نتیجه اش ارتقای آمار رضایت به اهدای عضو و نجات جان بیماران نیازمندی است که هر سه ساعت یک نفرشان به دلیل نرسیدن عضو مناسب پیوندی ، فوت می کنند و تنها راه ادامه ی حیاتشان ،پیوند اعضا از ارگان های افراد مرگ مغزی است) و همچنین حمایت مالی و معنوی از خانواده های ایثارگر اهداکننده، مصرف می گردد.

محل استفاده درآمد انجمن :
الف -  امور فرهنگی :

1) برگزاری مراسم بزرگداشت پیوند اعضا در کشور (جشن نفس)
2) برگزاری جشنواره های فرهنگی از قبیل نخستین جشنواره تجسمی نفس 
3) چاپ بروشور، کتابچه، پوستر و سایر موارد تبلیغاتی در زمینه اهدای اعضا
4) تهیه و تولید محصولات صوتی تصویری مرتبط با فرهنگ سازی اهدای اعضا مانند تیزر، فیلم، انیمیشن و ...
5) برپایی غرفه های ثبت نام و صدور همزمان کارت اهدای عضو
6) ثبت نام و صدور همزمان اینترنتی و 24 ساعته کارت اهدای عضو
7) تدوین راهکارهای نوین دسترسی آسان به دریافت کارت مذکور برای متقاضیان از قبیل USSD,VAS,BOT,APP و ...
8) هزینه ی ارتقا و اداره ی سامانه ی ملی صدور کارت اهدای عضو (ehda.center)
9) برگزاری دوره های آموزشی مردمی برای آگاهی از مقوله ی مرگ مغزی و اهدای عضو
10) برگزاری کاگاه های آموزشی مفهوم مرگ مغزی و اهدای اعضا در سازمان ها و نهادها
11) کمک به ارتقای این فرهنگ مقدس در کل کشور از طریق شعب انجمن
12) پاسخگویی 24 ساعته به سوالات مردمی در مورد اهدای اعضا از طریق مراجعه ی حضوری و فضاهای مجازی انجمن
13) ...

ب - امور مددکاری خانواده های اهدا کننده عضو افراد مرگ مغزی:

1) کمک هزینه معیشت زندگی
2) کمک هزینه تأمین مسکن
3) اشتغال زایی
4) کمک هزینه تامین وسیله کار
5) کمک هزینه ادامه تحصیل فرزندان
6) کمک هزینه های درمانی
7) .......

پ - امور آموزشی:

1) تامین هزینه برگزاری دوره های آموزشی برای تیم های اهدای عضو کشور
2) برگزاری سمینارهای بازآموزی
3) کمک هزینه ی تحصیلات تکمیلی تیم اهدای عضو کشور در کشورهای پیش رو در این امر
4) تدوین کتب و مولتی مدیاهای آموزشی
5) پشتیبانی همه جانبه (علمی، اداری ،تجهیزات و ...) از مراکز اهدای عضو کشور
6) ...

ج -  امور پژوهشی :

1) کمک به دایر نمودن مراکز تحقیقاتی اهدای عضو در کشور
2) برگزاری کارگاه های تخصصی پژوهش اهدایی و تربیت پژوهشگران مرتبط و مورد نیاز
3) کمک به پژوهش گرانی که پروژه تحقیقاتی کاربردی مصوب کمیته علمی انجمن در زمینه اهدای اعضا داشته باشند
4) کمک به اعزام و ارئه ی پژوهش پژوهشگرانی که پژوهش آن ها مورد استقبال کنگره های معتبر و بین المللی قرار گرفته است
5) کمک به نشر پژوهش های کاربردی و مورد تأیید جوامع بین المللی پژوهشگران ایرانی در راستای اهدای عضو کشور در نشریات معتبر جهانی
6) برگزاری سمینارهای پژوهشی اهدای اعضا در کشور
7) کمک به برگزاری سمینارهای پژوهشی و علمی بین المللی اهدای عضو در ایران
8) ارائه ی نتایج پیشرفت ایران در مقوله ی اهدای عضو به جوامع بین المللی
9) ... 

لازم به ذکر است شعار این انجمن شفافیت است و در صورتیکه برای کمک مالی، عنوان مصرف مشخص شده باشد انجمن خود را موظف به صرف هزینه در همان جهت و انعکاس نحوه هزینه کرد به پرداخت کننده می داند.

شماره حساب انجمن اهدای عضو ایرانیان

شماره کارت :۵۰۲۲۲۹۷۰۰۰۰۰۵۵۶۶

شماره حساب کوتاه مدت : ۲۴۹۸۱۰۰۱۲۵۷۰۱۷۴۱

شماره شبا : IR ۶۳۰۵۷۰۰۲۴۹۱۱۰۱۲۵۷۰۱۷۴۰۰۱

https://ehda.center/organ_donation_card

حامیان :

اشخاص و سازمانهای مختلفی در اولین سال فعالیت انجمن حامی و یاور انجمن بوده اند که از آنها می توانیم به ترتیب به موارد زیر اشاره کنیم:

1. بانک پاسارگاد و به طور ویژه جناب اقای دکتر قاسمی مدیرعامل محترم این بانک :
الف. در اختیار گذاردن محل موقت انجمن در دانشگاه خاتم
ب. در اختیار کذاشتن محل دائمی انجمن واقع در خیابان ولیعصر
ج. بازسازی و تجهیز ساختمان محل دائمی انجمن
د. کمک در برگزاری مراسم جشن نفس 1394 و 1395
ه. کمک در چاپ کتاب اثار جشنواره تجسمی نفس

2. شرکت نگاه شرقی :
الف. تهیه کنندگی رایگان مراسم جشن نفس 1395 
ب. همراهی همیشگی در اجرای فعالیتهای انجمن
ج. چاپ کتاب آثار برگزیده جشنواره تجسمی نفس

3. صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران :
الف. پخش 2 تیزر جشنواره هنرهای تجسمی نفس از شبکه های مختلف سیما و پخش زیر نویس های مربوطه به صورت رایگان
ب. پخش مراسم جشن نفس در تلویزیون

4. برج میلاد :
الف. در اختیار گذاردن سالن همایش های میلاد و کلیه فضاهای مربوطه به طور رایگان جهت برگزاری جشن نفس 1394 و 1395

5. سازمان برنامه و بودجه :
الف. کمک در تامین هزینه های جشن نفس 1394 و 1395

6. بانک ملی ایران :
الف. مشارکت در تامین هزینه های برگزاری جشن نفس 1394

7. سازمان تامین اجتماعی و شرکتهای مرتبط (زهراوی، اوزان، .........) :
الف. مشارکت در تامین هزینه های جشن نفس 1394

8. معاونت سلامت شهرداری :
الف. تامین هزینه پذیرایی از خاانواده های اهداکننده، بیماران ، هنرمندان، تیم های درمانی و مسئولین در جشن نفس 1395
ب. تامین اتوبوس های منتقل کننده خانواده های اهدا کننده و بیماران به میادین اصلی تهران بعد از اتمام مراسم جشن نفس 1395

9. ایرانسل 

۱۰. همراه اول

۱۱. تهیه غذای قریشی :
الف. تهیه غذا و میان وعده خانواده های اهداکننده عضو، بیماران، تیم های درمانی، هنرمندان و مسئولین با تخفیف ویژه در مراسم جشن نفس 1394 و 1395

۱۲. شرکت سهلان :
الف. تهیه غرفه و چادرهای مربوط به ثبت نام خانواده های اهداکننده، بیماران، خبرنگاران، صدور کارت اهدای عضو، غرفه انجمنهای پیشگیری کننده از نیاز به پبوند در جشن نفس 1394 و 1395 با تخفیف ویژه

۱۳. سازمان زیباسازی شهرداری تهران :     الف. در اختیار گذاردن و تهیه بیلبورد با موضوع جشنواره تجسمی نفس در تمام سطح شهر تهران

۱۴. وزیر محترم بهداشت، جناب آقای دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی و جناب آقای دکتر ایازی معاونت محترم اجتماعی وزارت بهداشت در حمایت همه جانبه از برگزاری مراسم جشن نفس 1394 و 1395

۱۵. جناب اقای دکتر توکلی و پرسنل محترم تیم حراست وزارت بهداشت
الف. کمک به تامین حراست جشن نفس 1394 و 1395


جمعی از سفیران انجمن اهدای عضو ایران

حامیان هنرمند:

۱. جناب آقای سید جواد یحیوی در اجرای همه ساله بی نظیر جشن نفس و کمک در سیاست گذاری و برنامه ریزی جشن نفس و سایر برنامه های انجمن

۲. جناب آقای محمد سلوکی در اجرای همه ساله بی نظیر جشن نفس و کمک در سیاست گذاری و برنامه ریزی جشن نفس و سایر برنامه های انجمن

۳. جناب آقای دکتر محمد نظری در اجرای همه ساله بی نظیر جشن نفس و کمک در سیاست گذاری و برنامه ریزی جشن نفس و سایر برنامه های انجمن

۴.  جناب آقای افشین لیاقت در کارگردانی همه ساله صحنه جشن نفس و کمک در سیاست گذاری و برنامه ریزی جشن نفس و سایر برنامه های انجمن

۵. سرکار خانم پرستو صالحی در هماهنگی حضور هنرمندان در جشن نفس 1395 و هماهنگی برنامه های هنری اجرا شده بر صحنه جشن نفس 1395

۶. هنرمندان حاضر در جشن که با میل و رغبت فراوان و بدون هیچگونه چشمداشتی در جشن نفس 1394 و 1395 مانند هر سال حضور پیدا کردتد: سرکار خانم ثریا قاسمی، جناب آقای رضا کیانیان و ...

۷.  هنرمندان مهربانی که علاوه بر حضور گرمشان در مراسم، بر صحنه مراسم جشن نفس برنامه اجرا کردند

۸. جناب آقای پرویز پرستویی همراه همیشگی انجمن که با حضور و نقش آفرینی زیبای خود در تهیه تیزر جشنواره تجسمی نفس نقش بسزا داشتند

۹. استاد فرزانه هنرهای تجسمی جناب آقای عماد که بزرگوارانه دبیری هنری جشنواره را با زیبایی تمام به انجام رساندند

قيمت : 0 تومان
موضوع : پورتال احسان , انسانیت , نیکوکاری
کد محصول: 609 | تعداد نمایش: 77 | تاریخ ثبت: سه شنبه, 17 مرداد, 1396معرفی موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان (محک) Charity supporting children with cancer

آشنایی با موسسه خیریه حضرت فاطمه زهرا (س)

بیماران پروانه ای را فراموش نکنیم - حمایت از بیماران EB

کودکان کار و خیابان نیازمند یاری ما هستند - آشنایی با انجمن حامیان کودکان کار و خیابان

آشنایی با كانون سندرم داون ايران down syndrome center of iran

آشنایی با بنیاد امور خیریه نیکوکاران شریف chraity Foundation Nikokaran Sharif


قدرت اين سايت در استفاده از فروشگاه ساز ميکس ايران است.