شنبه, 25 آذر, 1396  
به zaghanvs.ir خوش آمديد
  پورتال احسان , انسانیت , نیکوکاری [8]
  پورتال فروشگاهی زاغانوس [469]
 CD و DVD آموزشی
 لباس و پوشاک مردانه
 عینک آفتابی , طبی
 لوازم منزل
 لوازم آرایشی و بهداشتی
 کلاهای دیجیتال و لوازم جانبی
 محصولات کاربردی و جانبی
 سایر لوازم شخصی
 لوازم ورزشی و هواداری
 کیف ، کفش و کمربند
 لوازم کودک , اسباب بازی
 زیورآلات
 ساعت مچی شیک و مدرن
 لوازم جانبی خودرو
 دکوراسیون و تزئینات
 لباس و پوشاک زنانه
 لوازم آشپزخانه
  پورتال علمی , آموزشی , دانستنی ها [341]
 مد و اکسسوری
 کودک و تربیت , آموزش
 تاریخی , مذهبی
 دکوراسیون و چیدمان منزل
 نامزدی , عقد , بعد ازدواج
 سایر مطالب مفید
 انرژی مثبت و راهکار زندگی
  ماساژ ، ورزش ، فیتنس
 اشتغال و کارآفرینی
 دانستنی ها و عجایب
 تکنولوژی دیجیتال
 دانستنی های جنسی , زناشویی
 معرفی و دانلود کتاب
 خانه داری , هنر در خانه
 گردشگری و توریسم
 آرایش و زیبایی
 سرگرمی و داستان
 بارداری و زایمان
 آشپزی و شیرینی پزی
 طب ، سلامتی ، تغذیه
 هنر و رسانه
پشتیبانی آنلاین
کل بازديد ها : 220076
تعداد محصولات : 851
باسلام . به پورتال علمی , آموزشی , تجاری زاغانوس خوش آمدید.
پشتیبانی و مشاوره : 09372225967
درمان شب ادراری کودکان 3 تا 8 ساله همراه با آموزش ورزش مثانه

اگر کودک از شیرخواری به‌بعد دچار شب ادراری بوده و پزشک هم تشخیص داده که عفونت دستگاه ادراری و یا بیماری موجب شب ادراری او نشده و مسئلۀ روانی و یا از دست دادن علاقۀ پدر و مادر نسبت به کودک در کار نیست، با توجه به سن کودک به درمان او اقدام شود .
قيمت : 0 تومان | موضوع : کودک و تربیت , آموزش

درمان شب ادراری کودکان 3 تا 8 ساله همراه با آموزش ورزش مثانه


درمان شب ادراری کودکان سه تا شش ساله :

اگر کودک از دوران شیرخواری به‌بعد دچار شب ادراری بوده و پزشک هم تشخیص داده است که عفونت یا ضایعات عضوی دستگاه ادراری و یا بیماری موجب شب ادراری او نشده و مسئلۀ روانی و احساس عدم آرامش و یا از دست دادن علاقۀ پدر و مادر نسبت به کودک در کار نیست، پدر و مادر باید با توجه به سن کودک نسبت به درمان شب ادراری او اقدام نمایند.
آماده ساختن و تشویق و ترغیب کودک، شرکت دادن کودک در مسئلۀ شب ادراری خود، قطع مشاجرۀ پدر و مادر بر سر مسئلۀ شب ادراری کودک و اظهار و رضایت و قدرانی از کودک برای شبی که در رختخواب خود ادرار نکرده است، در این سنین بسیار مؤثر است.

1- شرکت دادن فعال کودک در مسئلۀ شب ادراری خود
کودک باید به طور فعال در مسئلۀ شب ادراری خود شرکت کند و علاقه‌مند گردد. در بحث و گفتگو با پزشک، کودک باید شرکت داشته باشد. بعضی از پدر و مادرها به‌طور جداگانه و دور از کودک با پزشک صحبت می‌کنند و می‌گویند کودک نفهمد، زیرا خجالت می‌کشد، در حالیکه این روش صحیح نیست.

2- اطمینان داشتن کودک و پدر و مادر به بهبودی
دومین موضوع این است که هم پدر و مادر و هم کودک باید بدانند که مسئلۀ شب ادراری تنها در فرزند آنها نیست و کودکان بسیاری دچار چنین مشکلی هستند و یا بوده‌اند که خود به خود و یا با دستورات پزشک بهبود یافته‌اند.
از طرف دیگر پدر و مادر باید بدانند که کودک به‌هیچ عنوان گناهکار نیست، زیرا علت شب ادراری ، مربوط به کوچک بودن ظرفیت مثانه است که قدرت نگهداری ادرار را ندارد. این اطمینان‌ها و امیدواری‌ها از نظر روانی به کودک کمک خواهد کرد که مشکل شب ادراری خود را حل کند.

3- قدردانی و اظهار رایت از طرف پدر و مادر
اگر کودک شبی را بدون ادرار کردن در رختخواب گذراند، پدر و مادر و افراد دیگر خانواده این واقعه را به‌عنوان عمل مهمی بیان کنند و حداقل کودک را تحسین کنند و به او آفرین بگویند و اگر جایزه‌ای به او بدهند نیز مؤثرتر خواهد بود.
از طرف دیگر تمام سرزنش‌ها و تنبیه‌ها که احیاناً بعی از پدر و مادرها صبح به‌هنگام بیدار شدن کودک به‌عمل می‌آورند باید کاملاً قطع شود. پدر و مادر نباید مسئلۀ شب ادراری خود را نزد همسالان کودک بگویند و باعث شرمندگی و خجالت او شوند.
 
4- قطع برخوردها،مشاجره‌ها و نق زدنهای پدر و مادر
بر سر مسئلۀ شب ادراری کودک ممکن است بین پدر و مادر (مخصوصاً مادر به‌علت شستشوی لباس و ملحفه‌ها) مشاجره‌ای ایجاد شود. این مشاجره‌ها باید قطع شود.چنین برخوردهایی کمک به کنترل ادرار کودک نخواهد کرد و حتی ممکن است اثر سوء بگذارد. پدر و مادر باید به کودک بگویند اگر در هنگام شب بیدار شد و دید در رختخواب خود ادرار کرده است، میتواند حولۀ خشکی روی محل ادرار پهن کند و پیژامۀ خود را عوض کند و دوباره بخوابد.
پدر و مادر باید چنین وسایلی را برای کودک فراهم کنند و در کنار رختخواب او بگذارند و هیچگاه نباید از سن چهار سالگی به پاهای کودک کهنه یا پوشک ببندند یا پوشش پلاستیکی به پاهای او بگذارند، زیرا این عمل سبب می‌شود که کودک نسبت به کنترل ادراری خود بی تفاوت گردد.

5- پیگیری و ملاقات های مکرر با پزشک
ملاقات کودک با پزشک خوش‌برخورد و علاقه‌مند در تشویق او برای حل مسئلۀ شب ادراری مؤثر است. اگر کودک به سن هشت سالگی رسیده است، لازم است پزشک تنها با کودک صحبت کند. پزشک غیر از تشویق کردن و اطمینان دادن به کودک معمولا تقویم یا جدولی به او خواهد داد و به او یاد خواهد داد که شبهایی را که کودک ادرار نکرده است ملاحظه خواهد کرد. این روش و ملاقات های مکرر کودک با پزشک در تشویق کودک در جهت کنترل ادرار مؤثر است.کودک هر روز صبح که بیدار میشود باید روی تقویم که به دیوار اتاق خود نصب کرده است، خشک یا تر بودن رختخواب خود را علامت بگذارد. پزشک هنگام ملاقات با کودک با دیدن تقویم، پیشرفت کودک را ملاحظه خواهد کرد.


اقدامات کمک کننده در درمان شب ادراری از سن سه تا شش سالگی :

1- منع کردن کودک از نوشیدن مایعات قبل از خوابیدن
پدر و مادر باید کودک را آموزش دهند که در ساعات قبل از خوابیدن خود هیچگونه مایعاتی ننوشد و هر شب این موضوع را به او گوشزد و یادآوری کنند.
خوردن یک لیوان مایعات قبل از خواب، سبب شب ادراری کودک می‌گردد، بنابراین از ساعت 4 بعدازظهر به بعد به کودک نباید هیچگونه مایعاتی داده شود، ولی اگر حقیقتاً کودک تشنه است، پدر و مادر نباید او را از خوردن مایعات منع کنند.

2- تشویق و ترغیب کودک برای نوشیدن مایعات در روز
پدر و مادر باید کودک را تشویق کنند که در خلال صبح و بعدازظهر (تا ساعت 4 بعدازظهر) هرچه میخواهد مایعات بنوشد. زیاد نوشیدن مایعات سبب می‌شود که ادرار کودک زیاد شود و زیاد شدن ادرار سبب می‌گردد که ادرار در مثانه جمع و سبب گشاد شدن مثانه گردد.

3- پوشاندن لباس مناسب به کودک هنگام خواب
کودکی که دچار شب ادراری است، تا قبل از سن چهار سالگی غیر از پیژامه، باید یکی دو عدد پارچه جلوی دستگاه تناسلی او گذاشته شود. گذاشتن پارچه سبب میشود که قسمتی از ادرار کودک جذب پارچه‌ها شود.موقعی که کودک سه یا چهار شب متوالی ادرار نکرد، گذاشتن کهنه را باید قطع کرد. اگر گذاشتن پارچه باعث ناراحتی و زجر کودک میگردد، نباید آنرا به‌کار برد.
از سن 4 سالگی به‌بعد، هیچگاه نباید کودک را پیچید یا پارچه‌ای جلوی دستگاه تناسلی او گذاشت، زیرا ممکن است کودک حس کند که هنوز شیرخوار است و نسبت به‌موضوع شب ادراری خود بی‌تفاوت شود. این احساس، مانع حس مسئولیت کودک و تلاش برای برطرف کردن مشکل خود می شود.

4- جلوگیری از خیس شدن و بو گرفتن رختخواب کودک
به‌علت ادرار کردن مکرر کودک، رختخواب او همیشه بوی ادرار خواهد داد. برای جلوگیری از بو گرفتن رختخواب، می‌توان از پوشش پلاستیکی روی تشک کشید و پتو یا ملحفه‌ای برای کودک انتخاب کرد که قابل شستشو باشد و در ضمن پلاستیک نازکی زیر ملحفۀ پتو قرار داد تا از خیس شدن مکرر پتو یا ملحفه جلوگیری کرد. 

5- موقع بیدار شدن کودک در صبح اقدامات زیر را انجام دهید.
صبح روزی که کودک در رختخواب خود ادرار کرده است، خودش باید پیژامه و زیرپوش خیس یا خشکش را درآورد و در ظرف آب و در محلی که مادر تعیین کرده است بریزد تا خیس بخورد و بوی آن از بین برود. همچنین کودک باید ملحفه‌های خیس و کثیف شده را جمع‌آوری نماید و به‌محل لباسشویی ببرد.
مادر باید تا سن 7 تا 8 سالگی بر او نظارت کند. اگر بدن کودک بوی ادرار می‌دهد، باید آن روز صبح، کودک حمام بگیرد تا مورد سؤال و تمسخر همسالان خود قرار نگیرد.از نظر بهداشتی ضرورت ندارد هر روز ملحفه‌ها  شسته شود، زیرا ادرار کودک معمولاً عاری از میکروب است. اگر هر شب قبل از خوابیدن کودک، حولۀ خشکی در ناحیۀ باسن کودک قرار دهید، وجود حوله سبب میشود که شستشوی ملحفه‌ها کمتر شود. رختخواب خیس شدۀ کودک را میتوان صبح‌ها در معرض هوا قرار داد تا در مدت چند ساعت خشک شود.

6- پدر و مادر باید به کودک یادآوری کنند که در خلال روز تا آنجایی که میتواند ادرار خود را نگه دارد.
بدون عصبانیت و مشاجره به‌کودک یادآوری نمایید تا حدی که می‌تواند ادرار خود را در روز نگه دارد و سپس برای دفع ادرار به‌توالت برود.

7- پدر و مادر و اطرافیان باید با مهر و محبت با کودک رفتار کنند.
کودک، خود از شب ادرار کردن در رختخواب ناراحت است. او احساس گناه و قصور می‌کند و خود درصدد است که از این مشکل رهایی یابد. پدر و مادر باید بدانند که او گناهکار نیست و مثانۀ او کوچک است و ادرار ترشح شده از کلیه‌ها در مثانۀ کوچک او جا نمی‌گیرد و زود دفع میشود.
پدر و مادر باید بدانند که کودک احتیاج به‌محبت و رافت دارد، نه سرزنش و انتقاد و خدای ناکرده تنبیه‌های وحشتناک. کودکان دیگر خانواده هم نباید کودک مبتلا به شب ادراری را مسخره کنند. پدر و مادر نباید موضوع شب ادراری کودک را جلو کودکان دیگر و همسالان او و اقوام بیان کنند که کودک شرمسار و خجل شود.


درمان شب ادراری کودکان شش تا هشت ساله با ورزش :

• ورزش مثانه
کودکانی که دچار شب ادراری هستند، اغلب دارای مثانۀ کوچک می‌باشند، بنابراین مثانۀ این کودکان باید گشاد گردد. بهترین روش برای این کار، ورزش مثانه است که در نتیجه مثانه گشاد می‌شود و حجم بیشتری از ادرار را در خود جای میدهد.
به کودک بگویید: مثانه‌ات یعنی کیسه‌ای که در آن ادرارت جمع می‌شود، کوچک است و ادراری را که در خلال شب از کلیه‌هایت ترشح می شود نمی‌تواند در خود جای دهد و تو باید سعی کنی که این کیسه گشاد شود. 

برای انجام ورزش مثانه به‌ترتیب زیر عمل کنید:
ابتدا ظرفیت و حجم مثانه کودک را تعیین نمایید. به‌کودک بگویید تا حدی که می‌تواند ادرار خود را نگه دارد و سپس در ظرف درجه‌داری یا در یک لیوان معمولی ادرار کند. به‌طور مثال ظرفیت مثانۀ یک کودک شش ساله در حالت طبیعی در حدود 170 سانتی‌متر مکعب می‌باشد. اگر یک کودک شش ساله بعد از کوشش در نگهداری ادرار خود توانست 100 تا 110 سانتی‌متر مکعب ادرار کند، ظرفیت مثانۀ او طبیعی است. مقدار طبیعی ظرفیت مثانه معمولاً 10 سانتی‌متر مکعب برای هر کیلو وزن کودک می‌باشد. ظرفیت مثانۀ افراد بالغ 350 تا 500 سانتی‌متر مکعب می‌باشد.

الف) ورزش مثانه در کودکی که ظرفیت مثانۀ او کم است
در صورتی که مثانۀ کودک شما، کوچک و درنتیجه حجم و ظرفیت مثانۀ او کم می‌باشد، تمرین مثانه برای افزایش دادن حجم و ظرفیت مثانۀ کودک بسیار کمک می‌کند.برای انجام تمرین مثانه به کودک بگویید تا حدی که میتواند ادرار خود را نگه دارد. اگر کودک احساس دفع ادرار کرد به او بگویید مدت ده ثانیه کاری انجام دهد یا با شیئی یا با اسباب بازی، خود را مشغول کند، در این صورت احساس دفع ادرار او از بین می رود و بنابراین کودک می‌تواند ادرار خود را 20 تا 30 دقیقۀ دیگر نگه دارد.
چنین تمرینهایی سبب می‌شود که به تدریج اندازۀ مثانۀ کودک بزرگتر شود و درنتیجه حجم بیشتری از ادرار را در خلال شب در خود جای دهد. علاوه بر این در صورتی که پدر و مادر دو عمل دیگری را که در زیر شرح داده می‌شود انجام دهند، اثر ورزش مثانه بیشتر و مؤثرتر خواهد بود. 

اول: در خلال روز کودک را تشویق نمایید که به مقدار زیاد مایعات بنوشد (نصف لیوان هر یک ساعت). اگر کودک مایل است می‌تواند بر روی کاغذ بنویسد مایع زیاد بخور و به دیوار اتاق خود یا در آشپزخانه نصب نماید.
زیاد نوشیدن مایعات سبب می‌شود که ادرار کودک افزایش یابد و کودک فرصت خواهد یافت که ادرار خود را نگه دارد. از سوی دیگر، نوشیدن مایعات بعد از ساعت 6 بعدازظهر باید متوقف شود.
دوم: موقعی که کودک توانسته است مدت زیادی ادرار خود را نگه دارد، از او بخواهید که در ظرف مدرجی ادرار کند. سپس تکه کاغذی را به‌جدار ظرف درجه‌دار یا به لیوان در محلی که در لبۀ ادرار قرار دارد بچسبانید.
در روزهای بعد، موقعی که حجم دفع ادرار از روزهای قبل یعنی از محل چسباندن کاغذ زیادتر شد، به‌کودک جایزه‌ای بدهید، ولی اگر حجم ادرار به‌اندازه‌های قبلی است، فقط او را تحسین کنید. این اقدامات سبب می‌شود که کودک تشویق شود که ادرار خود را نگه دارد و دفع ادرارش را به تعویق اندازد.

ب) ورزش مثانه در کودکی که ظرفیت مثانۀ او طبیعی است
در صورتی که ظرفیت مثانۀ کودک در حد طبیعی باشد، قطع کردن ادرار و دو مرتبه ادرار کردن مفید و مؤثر است. به‌کودک بگویید: شیر مثانۀ شما مثل شیر دستشویی است و قدرت کامل ندارد که در هنگام خواب کاملاً بسته باشد، بنابراین در خلال روز باید با قطع کردن و دوباره ادرار کردن به‌شیر مثانۀ خود قدرت دهید. به کودک یاد دهید موقعی که برای دفع ادرار به توالت می‎‌رود، ابتدا قسمتی از ادرارش را رها کند و ناگهان جریان دفع ادرار خود را قطع کند و از عدد 1 تا 10 بشمارد و دوباره ادرار خود را رها کند تا مثانۀ او کاملاً تخلیه شود. این تمرین سبب می‌شود که اسفنکتر مثانه (دریچۀ مثانه) قدرت پیدا کند و درنتیجه قدرت نگهداری و کنترل ادرار در مثانه در خلال شب افزایش خواهد یافت.

نتیجه:
کودکانی که دچار شب ادراری هستند، ظرفیت و گنجایش مثانۀ آنها کمتر از کودکانی است که شب ادراری ندارند. مطالعات انجام شده نشان داده است که ورزش مثانه به مدت شش ماه حداقل سبب کنترل شب ادراری یک سوم کودکان میشود.  با این روش کودکانی که قادر به کنترل ادرار خود شده‌اند توانسته‌اند ظرفیت مثانۀ خود را در هر ماه 30 سانتیمتر مکعب افزایش دهند.

منبع : کودک آنلاین

قيمت : 0 تومان
موضوع : کودک و تربیت , آموزش
کد محصول: 557 | تعداد نمایش: 273 | تاریخ ثبت: یک شنبه, 1 مرداد, 139613 نکته که قبل از دارو دادن به کودکان باید بدانید ! 13 Note that before the medication on children need to know

آموزش ساده و مفهومی قرآن به کودکان Simple and conceptual learning the Quran to children

تقویت ذهن و خلاقیت کودکان با اسباب بازی مناسب Strengthen the mind and creativity of children with toys

نحوه مدیریت و درمان دروغگویی در کودکان How to teach kids to stop lying

چگونگی رفتار صحیح با کودکان بیش فعال Correct behavior of hyperactive children

چگونگی علاقه مند کردن دختران به حجاب از کودکی Want the girls to wear the hijab from childhood


قدرت اين سايت در استفاده از فروشگاه ساز ميکس ايران است.