شنبه, 25 آذر, 1396  
به zaghanvs.ir خوش آمديد
  پورتال احسان , انسانیت , نیکوکاری [8]
  پورتال فروشگاهی زاغانوس [469]
 CD و DVD آموزشی
 لباس و پوشاک مردانه
 عینک آفتابی , طبی
 لوازم منزل
 لوازم آرایشی و بهداشتی
 کلاهای دیجیتال و لوازم جانبی
 محصولات کاربردی و جانبی
 سایر لوازم شخصی
 لوازم ورزشی و هواداری
 کیف ، کفش و کمربند
 لوازم کودک , اسباب بازی
 زیورآلات
 ساعت مچی شیک و مدرن
 لوازم جانبی خودرو
 دکوراسیون و تزئینات
 لباس و پوشاک زنانه
 لوازم آشپزخانه
  پورتال علمی , آموزشی , دانستنی ها [341]
 مد و اکسسوری
 کودک و تربیت , آموزش
 تاریخی , مذهبی
 دکوراسیون و چیدمان منزل
 نامزدی , عقد , بعد ازدواج
 سایر مطالب مفید
 انرژی مثبت و راهکار زندگی
  ماساژ ، ورزش ، فیتنس
 اشتغال و کارآفرینی
 دانستنی ها و عجایب
 تکنولوژی دیجیتال
 دانستنی های جنسی , زناشویی
 معرفی و دانلود کتاب
 خانه داری , هنر در خانه
 گردشگری و توریسم
 آرایش و زیبایی
 سرگرمی و داستان
 بارداری و زایمان
 آشپزی و شیرینی پزی
 طب ، سلامتی ، تغذیه
 هنر و رسانه
پشتیبانی آنلاین
کل بازديد ها : 220079
تعداد محصولات : 851
باسلام . به پورتال علمی , آموزشی , تجاری زاغانوس خوش آمدید.
پشتیبانی و مشاوره : 09372225967
ریشه یابی شب‌ ادراری کودکان + علل و روش های درمانی Causes and therapies for children with Enuresis

شب ادراری یا ناتوانی در کنترل ادرار مشکلی رایج در میان کودکان محسوب می شود و درک، پیشگیری و حتی اصلاح آن نیز بسیار مشکل است. در این پست سعی داریم به ریشه یابی شب ادراری در کودکان پرداخته و راهکارهای مرحله ای برای درمان این امر ذکر کنیم .
قيمت : 0 تومان | موضوع : کودک و تربیت , آموزش

ریشه یابی شب‌ ادراری کودکان + علل و روش های درمانی
Causes and therapies for children with Enuresis


1 _مشکل شب ادراری در کودکان
شب ادراری یا ناتوانی در کنترل ادرار مشکلی رایج در میان کودکان محسوب می شود و درک، پیشگیری و حتی اصلاح آن نیز بسیار مشکل است.عموماً یک پسر چهار یا پنج ساله در صورتی که مشکل خاصی نداشته باشد، می تواند جای خود را خشک نگه دارد. دخترها می توانند یک سال زودتر نسبت به پسران ادرار خود را کنترل کنند. پس شب ادراری برای کودکان حدود چهار ساله مشکلی به شمار نمی آید. به طور کلی پیش از آنکه فرزندمان به این سن برسد، تلاش می کنیم عادت های ادراری آنها را تغییر دهیم. شاید آنها در سه سال و نیمی بتوانند یک یا چند شب را بدون خیس کردن جای خود بگذرانند، اما تشویق آنها نمی تواند تضمینی برای ادامۀ این روند باشد.
چه کاری باید انجام دهیم و از چه کاری باید دوری کنیم؟
- برخورداری از نگرشی آرام، اما اعتقادی راسخ به نتیجه گرفتن بسیار مؤثر است. بیشتر اوقات این رویداد با رفتار ما بی ارتباط است. باور این مسئله به میزان منطقی بودن شما بستگی دارد.
- از کودکتان انتظار نداشته باشید که پس از اینکه توانست در طول روز جای خود را خیس نکند، شب ها نیز موفق به این کار شود. به طور کلی پسرها در سه سالگی و دخترها شش ماه زودتر می توانند ادرار خود را طی روز کنترل کنند.
- هرگز برای کنترل ادرار از کاسه استفاده نکنید. به یاد داشته باشید که اگر تلاش های افراطی در این زمینه انجام دهید، تنها شکست خود را تضمین می کنید.
- هرگاه کودکتان توانست تعداد روزهایی که جای خود را خیس نکند افزایش دهد، آنگاه شانس خود را در شب امتحان کنید. تنها یک راه برای این کار وجود دارد: تشویق کودک حتی در صورتی که گهگاه موفق به این کار می شود.
دربارۀ انتظاراتی که از او دارید صحبت نکنید، غر نزنید و سرزنشش نکنید. اگر توانست شبی را بدون خیس کردن جای خود بگذارند، فردا صبح به شدت از او تعریف و تمجید کنید. تنها پاداشی که برای این کار به او می دهید، ابراز عشق و تایید او است. این پاداش بسیار مؤثرتر از این است که فقط انتظارتان را به او بگویید.
- با همۀ اینها اگر کودک نتوانست موفق به این کار شود، هرگز نا امیدش نکنید و واکنشی نشان ندهید. حداکثر می توانید بگویید: اشکالی ندارد عزیزم یا به زودی می توانی.
برخی معتقدند که حتی آموزش های نسبتاً ملایم نیز می تواند بر کودک فشار ایجاد کند. نباید از هیچگونه اجبار شدید فیزیکی برای متوقف کردن ادرار کودک استفاده شود. خود ما نیز احساس بدی نسبت به کثیفی داریم و کودک هم به عنوان بخشی از خانواده این احساس را درک می کند.
نکته ای که وجود دارد این است که ما خواه ناخواه نگرش های خود را به فرزندانمان منتقل می کنیم. اگر هیچ واکنشی نسبت به شب ادراری نداشته باشیم، دو اتفاق روی می دهد. نخست اینکه کودکمان یاد نمی گیرد ادرار خود را در شب کنترل کند و دوم اینکه حتی اگر تصور می کنیم واکنشی به این مسئله نداریم، او نگرش و عکس العمل ما را حس خواهد کرد. باید نگرش خود را به صراحت نشان دهیم تا بتوانیم کودک را از خود متاثر کنیم.
شب ادراری می تواند دلایل دیگری داشته باشد که به خود کودک باز می گردد:
- ترس از تاریکی
- دسترسی نداشتن به دستشویی یا دوری از آن
- ناآگاهی کودک از اهمیت خیس نکردن جای خود
- هرگونه تنش عاطفی؛ مثل ترسیدن از باغ وحش، سیرک یا ...
- نارسایی و نابالغی طبیعی کودک
- آموزش بی موقع و سختگیرانۀ والدین در این زمینه
توجه داشته باشید که در اینجا عوامل صرفاً فیزیکی نظیر ضعف کلیه، کوچکی مثانه و ... که دلایل پزشکی دارند، ذکر نشده است. اغلب اوقات والدین سر خود نتیجه می گیرند که شب ادراری فرزندشان دلایل پزشکی دارد.
این نگرش نتایج منفی به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل سعی نکنید کودک خود را از نوشیدن مایعات در شب محروم کنید. شب ادراری تقریباً همیشه دلیل روانی دارد، یعنی گاهی آموزش نادرست و گاهی اختلالات عاطفی یا هر دو.
گاهی ترکیبی از این عوامل شب ادراری را در پی دارد. خیلی اوقات هم وجود موارد بسیار سطحی در شخصیت کودک و روابط او با والدینش می تواند دلیل این موضوع باشد.

مثلاً بیلی پنج ساله هر شب جای خود را خیس می کند. مادر او همیشه رفتاری مهربان و گرم دارد، اما با بیلی مانند بچه های دو سه ساله رفتار می کند. از سوی دیگر، پدر بیلی رفتاری خشن و سختگیرانه دارد و نسبت به حالات بچگانۀ او بی حوصله است. بیلی با پدرش راحت نیست و خودش را باور ندارد.گرچه امثال این کودک خیلی نادر هم نیستند، اما کودکی که از مشکل شب ادراری رنج می برد، در این شرایط با مشکلات حادتری دست و پنجه نرم می کند. او با خیس کردن جای خود، ناخواسته تعارض و پریشانی اش را نسبت به روند رشد بیان می کند.این کودک می خواهد بزرگ شود، اما پدرش چنان رفتار می کند که کودک احساس ضعف می کند و نسبت به هدفش کاملاً بی میل می شود. در همین زمان رفتار مادرش نیز او را به ماندن در دنیای کودکی وادار می کند. شب ادراری او نشان از تناقض سن و رفتارش دارد.
این کودک با این روش، رضایت توام با پرخاشگری خود را نشان می دهد تا پدرش را عصبانی کند. او با استفاده از این خرابکاری وجود خود را ابراز و در همان زمان ظاهر معصوم خود را حفظ می کند، زیرا والدین تصور می کنند این اتفاقات در خواب افتاده است.
پیچیدگی این موضوعات نشان می دهد که پرداختن به شب ادراری تا چه میزان مشکل است. اگر برای جلوگیری از شب ادراری ساعت را کوک می کنید، در شب به کودکتان آب نمی دهید یا او را تنبیه می کنید، بهتر است این کارها را کنار بگذارید و تا پنج شش ماه دست نگه دارید.شاید توقف این رفتارها باعث برطرف شدن این مشکل شود. اگر کار خاصی برای حل این مسئله انجام ندادید و این مشکل همچنان ادامه یافت، در صورت امکان با یک متخصص مشورت کنید. 
درمانی که در این زمان انجام می شود، تغییر نگرش والدین و فرزندان نسبت به یکدیگر است. شاید لازم باشد برخی موارد سطحی در روابط آن دو تغییر کند. حتی زمانی که توصیه یا درمان خاصی شروع می شود، باز هم باید زمان قابل توجهی صرف این موضوع کرد. کمترین کار یک متخصص کمک به بهبود روابط بلند مدت میان والدین و فرزندان است.


2- علل و درمان شب‌ادراری در کودکان

طورکلی شب‌ادراری را می‌توان به دو عامل اولیه و ثانویه تقسیم کرد که هر یک علت و روش درمان جداگانه و مخصوص به خود را دارند. شکل بیشتر کودکان شب ادرار، مربوط به نوع اولیه این عارضه است. در این خصوص کودک، اصولاً کنترل شبانه ندارد و مطلقاً نباید کودک را به دلیل نداشتن کنترل در خواب مؤاخذه کرد. این کودکان حداقل دو بار در ماه رختخواب خود را خیس می‌کنند.
تحقیقات نشان داده که شب‌ادراری اولیه اغلب منشأ وراثتی دارد. اگر هر دو والدین در کودکی به این کار دست می‌زدند پس 77 درصد، اگر تنها یکی از والدین دچار این عارضه بوده‌اند 44 درصد، و در صورت ابتلای هیچ‌کدام از آن‌ها 15 درصد احتمال بروز این مشکل در کودکان وجود خواهد داشت. آنچه مهم است در خصوص شب‌ادراری اولیه، احتمالاً می‌توان یکی از بستگان کودک را یافت که در کودکی شب ادرار بوده است و این همان چیزی می‌باشد که آن را الگوی ارثی کروموزوم‌های غالب می‌نامیم. در سال‌های اخیر محققان رابطه‌ای بین شب‌ادراری و وجود دو ژن بهنام‌های اینور1 و اینور2 را شناسایی کرده‌اند.
اینور1 روی کروموزوم13 و اینور2 روی کروموزوم12 واقع‌شده است. تحقیق روی خانواده‌های دچار شب‌ ادراری نشان داده که احتمال وجود این دو ژن در این خانواده‌ها بیش از افراد عادی است. مطالعات اخیر امکان وجود ژن سومی به نام اینور3 روی کروموزوم22 را نیز با شب‌ ادراری مرتبط می‌داند. در شب‌ ادراری ثانویه کودک در طول شب به مدت حداقل شش ماه کاملاً خشک است و سپس مجدداً رختخواب را خیس می‌کند. در این‌گونه موارد آنچه اهمیت دارد این است که دقیقاً بررسی شود چه چیزی در ارتباط با کودک تغییریافته است. ممکن است در اثر وقوع طلاق، فوت، بیماری عزیزی، نزاع و مشاجره، نابسامانی خانوادگی و استرس باشد. ممکن است عوارض جسمانی کودک را رنج می‌دهد و یا کودک قند داشته و یا خواب او نامنظم شده باشد.
بنابراین اولین اقدام شناسایی این تغییر است. اما اگر کودک شما مبتلا به شب‌ ادراری اولیه است، درصورتی‌که هیچ اقدامی هم برای او انجام ندهید، مشکل او احتمالاً در همان سنینی که مشکل مثلاً پدر او برطرف شده است، رفع خواهد شد و یا روش‌های گفته‌شده را به کار بگیرید و یا بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

در مورد کودکانی که به شب‌ادراری دچار هستند می‌توان پیشگیری‌های زیر را انجام داد:
- محدود کردن آب؛خوردن قبل از خواب، به‌خصوص محدود کردن مایعاتی که حاوی کافئین باشند.
- بیدار کردن کودک از خواب؛ در صورت انجام این کار در طول شب می‌توان رختخواب کودک را خشک نگه داشت، اما به‌ندرت این کار شب‌ ادراری کودک را متوقف می‌کند.
- تمرینات خاص؛ از این تمرینات می‌توان برای مطیع کردن مثانه استفاده نمود. اما معمولاً این روش‌ها نیز بی‌فایده است. این تمرینات بخصوص در مواردی که کودک در طول روز نیز خود را خیس می‌کند، هرگز نباید به کار گرفته شود.
- داروها؛ از چندین نوع مختلف دارو می‌توان جهت درمان این اختلال استفاده کرد. اما بعضی از آن‌ها دارای عوارض جانبی خاص خود می‌باشند. ممکن است پزشک ترکیبی از چند درمان را توصیه نماید. تمامی کودکان به داروها پاسخ نمی‌دهند.
در حال حاضر درمان‌های متفاوتی برای رفع مشکل کودکانی که دچار شب‌ادراری هستند وجود دارد. یکی از معروف‌ترین این درمان‌ها زنگ اخبار است. روش کار این زنگ اخبارها بسیار جالب است. این زنگ‌ها در همان مراحل ابتدایی، خیس شدن جای کودک را احساس می‌کنند و با زنگی که به صدا درمی‌آورند، کودک را در همان ابتدای خیس کردن بیدار می‌کنند. به‌این‌ترتیب کودک از خواب بیدار شده و جلوی ادامۀ کار را می‌گیرد. 
زمانی که این کار برای چند روز تا چند هفته تکرار شود، به‌تدریج کودک بازمان پر شدن مثانه‌اش آشنا می‌شود و یاد می‌گیرد که بلافاصله پس از احساس پرشدگی مثانه، از خواب بیدار شود. در حدود 70 درصد از کودکان به نتیجه می‌رسند.متأسفانه هزینۀ این زنگ اخبارها اندکی گران است.
درحالی‌که تمامی روش‌های فوق بی‌نتیجه بماند پزشکان در مرحلۀ بعد، دست به دامان داروها خواهند شد. ایمی پرامین یکی از معروف‌ترین و پراستفاده‌ترین داروهای درمان شب‌ ادراری کودکان است که بسیاری از بزرگسالان از آن به‌عنوان یک داروی ضدافسردگی معروف استفاده می‌کنند. البته داروهای دیگری نیز وجود دارند که یکی از آن‌ها داروی DDAVP است. این دارو در اصل یکی از هورمون‌های طبیعی بدن به نام هورمون وازوپرسین یا هورمون ضد ادراری (آنتی دیورتیک) است که به‌طور طبیعی از غدۀ هیپوفیز در قاعدۀ مغز ترشح می‌شود. به‌طور طبیعی این هورمون در بدن روی کلیه‌ها اثر می‌گذارد و از ترشح ادرار جلوگیری می‌کند. پزشکان از این اثر هورمون مزبور استفاده می‌کنند تا شب‌ها از حجم ادرار کودک بکاهند، تا دچار شب‌ادراری نشود.
پزشکان به‌طورکلی ترجیح می‌دهند که در قدم اول، مشکلات این کودکان را با روش‌های غیر دارویی برطرف کنند و درمان دارویی را تنها برای کودکانی نگه‌دارند که اقدامات محافظه‌کارانه و غیر دارویی در آن‌ها با شکست مواجه شده است.
صحبت آزادانه و راحت با کودک در ارتباط با این مشکل می‌تواند به محدود ساختن مشکلات عاطفی که در رابطه با این اختلال وجود دارد، کمک کند. باید به کودک اطمینان داد که وجود مشکل تقصیر او نیست و این اختلال به‌مرورزمان بهبود می‌یابد. حتی می‌توانید به کودک خود در ارتباط با نحوۀ ایجاد ادرار توسط اعضای بدن آموزش دهید. به این صورت که توضیح دهید: کلیه‌ها باید مقدار کافی ادرار تولید کنند و مثانه باید مثل یک بادکنک پر از آب این ادرار را در خود نگهداری کند و هر موقع که پر شد به مغز اطلاع دهد. مغز نیز باید تا صبح مثانه را بسته نگه دارد یا اینکه به کودک بگویید که از خواب بیدار شود یا به دستشویی برود.

منبع : کودک آنلاین

قيمت : 0 تومان
موضوع : کودک و تربیت , آموزش
کد محصول: 495 | تعداد نمایش: 274 | تاریخ ثبت: یک شنبه, 11 تیر, 139613 نکته که قبل از دارو دادن به کودکان باید بدانید ! 13 Note that before the medication on children need to know

آموزش ساده و مفهومی قرآن به کودکان Simple and conceptual learning the Quran to children

تقویت ذهن و خلاقیت کودکان با اسباب بازی مناسب Strengthen the mind and creativity of children with toys

نحوه مدیریت و درمان دروغگویی در کودکان How to teach kids to stop lying

چگونگی رفتار صحیح با کودکان بیش فعال Correct behavior of hyperactive children

چگونگی علاقه مند کردن دختران به حجاب از کودکی Want the girls to wear the hijab from childhood


قدرت اين سايت در استفاده از فروشگاه ساز ميکس ايران است.