یک شنبه, 26 آذر, 1396  
به zaghanvs.ir خوش آمديد
  پورتال احسان , انسانیت , نیکوکاری [8]
  پورتال فروشگاهی زاغانوس [459]
 CD و DVD آموزشی
 لباس و پوشاک مردانه
 عینک آفتابی , طبی
 لوازم منزل
 لوازم آرایشی و بهداشتی
 کلاهای دیجیتال و لوازم جانبی
 محصولات کاربردی و جانبی
 سایر لوازم شخصی
 لوازم ورزشی و هواداری
 کیف ، کفش و کمربند
 لوازم کودک , اسباب بازی
 زیورآلات
 ساعت مچی شیک و مدرن
 لوازم جانبی خودرو
 دکوراسیون و تزئینات
 لباس و پوشاک زنانه
 لوازم آشپزخانه
  پورتال علمی , آموزشی , دانستنی ها [337]
 مد و اکسسوری
 کودک و تربیت , آموزش
 تاریخی , مذهبی
 دکوراسیون و چیدمان منزل
 نامزدی , عقد , بعد ازدواج
 سایر مطالب مفید
 انرژی مثبت و راهکار زندگی
  ماساژ ، ورزش ، فیتنس
 اشتغال و کارآفرینی
 دانستنی ها و عجایب
 تکنولوژی دیجیتال
 دانستنی های جنسی , زناشویی
 معرفی و دانلود کتاب
 خانه داری , هنر در خانه
 گردشگری و توریسم
 آرایش و زیبایی
 سرگرمی و داستان
 بارداری و زایمان
 آشپزی و شیرینی پزی
 طب ، سلامتی ، تغذیه
 هنر و رسانه
پشتیبانی آنلاین
کل بازديد ها : 220856
تعداد محصولات : 851
باسلام . به پورتال علمی , آموزشی , تجاری زاغانوس خوش آمدید.
پشتیبانی و مشاوره : 09372225967
سفری بیاد ماندنی به قعله گرد کوه یا گنبدان دژ دامغان

كوهي كه قلعه گردكوه بر آن بنا شده درست به شكل گنبد است و احتمالاً به همين خاطر آن را بدين نام ناميده اند . ارتفاع تقريبي اين كوه هزار متر و طول آن در حدود 0/5 كيلومتر است . از لحاظ موقعيت طبيعي يكي از قديمي‌ ترين پناهگاه هايي است كه در دوره هاي مختلف تاري
قيمت : 0 تومان | موضوع : گردشگری و توریسم

سفری بیاد ماندنی به قعله گرد کوه یا گنبدان دژ دامغان
گنبدان دژ پناهگاه مستحکم نسل ها

گردكوه دامغان كه به نام گنبدان دژ نيز معروف است ، دژيست در البرز كوه كه اسفنديار پهلوان روئين تن ايراني ، مدتي به فرمان پدرش گشتاسب در آنجا زنداني بود ، قلعه اي عجيب و جالبي است كه در 18 كيلومتري غرب دامغان و در نزديكي روستاي قدرت آباد واقع شده است . فاصله اين قلعه تا روستا 8 كيلومتر مي باشد و در بين كوهستاني صعب ‌العبور واقع شده است .


كوهي كه قلعه گردكوه بر آن بنا شده درست به شكل گنبد است و احتمالاً به همين خاطر آن را بدين نام ناميده اند . ارتفاع تقريبي اين كوه هزار متر و طول آن در حدود 0/5 كيلومتر است . از لحاظ موقعيت طبيعي يكي از قديمي‌ ترين پناهگاه هايي است كه در دوره هاي مختلف تاريخي مورد استفاده اقوام مختلف قرار گرفته و از قديم اهميت به خصوصي داشته است .
قلعه گردكوه يكي از مهم ترين پناهگاه هاي مستحكم و غيرقابل تسخير فرقه اسماعيليه در ايران بوده است ، به زماني كه حسن صباح و فدائيان بي باكش با كارد هاي زهر آلودشان ، وحشت به جان تمامي حكام و فئودال هاي سلجوقي انداخته بودند . در آن دوره فردي به نام رئيس مظفر حاكم دامغان بود ، وي دعوت حسن صباح را پذيرفت و از آنجا كه فرد ثروتمندي بود ، قلعه الموت را به مبلغ سه هزار دينارخريد و به حسن صباح داد ، او قلعه گردكوه را كانون تبليغ فرقه اسماعيليه كرد و هيچ كمكي را از آنها دريغ نمي داشت ، به گونه اي كه وقتي قلعه الموت ( درسال 500 ه.ق. ) به وسيله ارتش سلجوقي محاصره شد ، حسن صباح ، كودكان و فرزندان خود را به گردكوه نزد رئيس مظفر فرستاد تا از آنها مراقبت كند .


با ظهور فتنه شوم مغول ، بسياري از دژ هاي اسماعيليان ، به خاطر خيانت خورشاه ( آخرين حاكم اسماعيليه ) يكي پس از ديگري فرو ريختند ، ولي اسماعيليانِ گردكوه ، تسليم مغولان نشدند و مدت بيست سال مردانه در برابر لشكر مغول ايستادند ، تا اينكه در زمان آباقاخان ، اين دژ سقوط كرد و تمامي ساكنان آن كشته شدند و دژ كاملا ويران گرديد ( اين دژ حدود دويست سال در تصرف اسماعيليه بود و آخرين قلعه اي بود كه سقوط كرد ) . پس از سقوط اسماعيليه گرد كوه به دست حكام مغول افتاد ، در سنه ( 786 ه.ق.) فردي به نام امير ولي در يك درگيري با سپاه تيمور لنگ ، گرد كوه را از تيموريان گرفت و جزو قلمرو خود قرار داد ، ولي اندكي بعد در استرآباد از لشكر تيمور شكست خورد و زن و فرزندانش را به گردكوه آورده و خود فرار كرد ، از سنه ( 800 ه.ق. ) به بعد قلعه رو به ويراني نهاده و اهميت خود را از دست داد .


در سمت مشرق گردكوه نشانه ساختمان مستحكمي با سه آب انبار معتبر به طول 27 - 21 - 20 و عرض 8 - 5/4 - 4 متر به جامانده است كه گودي آن به علت اين كه به مرور پر شده دقيقاً معلوم نيست . سه آب انبار مسقف مي باشد كه در قسمت جنوبي دژ واقع شده و هر سه به هم راه دارند و آب آنها از چشمه پيخار ، به وسيله جويي كه قبلاً وجود داشته تامين مي شده است .


چند عمارت در نقاط مختلف كوه به منظور ديده باني ساخته شده بود و حوض ‌هايي در كنار آن ها درست كرده بودند . تمام اين ساختمان ها به غير از يك ساختمان ، همه از سنگ و ساروج بنا شده و كوه را به صورت قلعه پابرجايي درآورده است . راه صعود به اين كوه از سمت مشرق بوده و پيوسته زيرنظر ديده بانان قلعه قرار داشته است . در گنبدان دژ كليه وسايل زندگاني براي عده نسبتاً زياد در مدت زيادي فراهم بوده و قطعه ‌هاي سنگ آسياي دستي و شكسته‌ هاي ظروف سفالي و ساير چيز ها كه اكنون در آن جا مشاهده مي‌ شود ، مؤيد اين مطلب است .

منیع : وب سایت ایران برای تمام سلیقه ها

آشنایی با قلعه گردکوه دامغان , گنبدان دژ پناهگاه مستحکم نسل هاقلعه گردكوه دامغان ( گنبدان دژ ) در استان سمنان , آثار تارخی سمنان , معرفی آثار گردشگری دامغان , تصاویر قلعه گرد کوه , عکس قلعه گنبدان دژ

قيمت : 0 تومان
موضوع : گردشگری و توریسم
کد محصول: 331 | تعداد نمایش: 49 | تاریخ ثبت: پنجشنبه, 28 اردیبهشت, 1396گردشی بیادماندنی در خانه گنجه‌ای‌ زاده Home Ganj Zadeh Tabriz

آبشار زیبای کرون هرمزگان

آبشار زیبایی اوبن + تصاویر owbon Waterfall

آشنایی آب‌ انبار شش‌ بادگیر یزد Shesh windward Yazd

آشنایی با دریاچه ویستان بهشت بره سر + پوشش گیاهی و جانوری West Lake lamb head ROODBAR

عمارت مسعودیه اولین باغ موزه و کتابخانه ایران Masoudieh Mansion is the first Iranian museum of art and library


قدرت اين سايت در استفاده از فروشگاه ساز ميکس ايران است.